Home > Reports > Event Results > Club Shoot (26/11/2016)
Club Shoot
Sat, 26 November 2016
Sydney Olympic Park Archery Centre
Archer Name Target Category Bow Round Type 1 2 3 Total Score % of Capability Old Handicap New Handicap Xs 10s Notes
# 1  William Lawlor  12 Men RB Junior Canberra 262 268 284 814 945 105.0% 50 55 9 32 All Gold
# 2  Tomas Travnicek  6 Men RF Short Canberra 205 240 266 711 939 104.4% 46 49 7 17
# 3  Robert Logan  9 Master Men RF Short Canberra 198 235 260 693 916 101.8% 46 47 5 12 All Gold
# 4  Dawid Bester  1 Men RF FITA 900 (Canberra) 276 277 285 838 898 99.8% 89 89 14 44 All Gold
# 5  Erwin Chai  7 Men RF Short Canberra 193 209 250 652 891 99.1% 43 43 4 8
# 6  Michael Hennessy  3 Master Men RF FITA 900 (Canberra) 225 214 244 683 882 98.0% 58 58 4 10
# 7  Viet Thai Nguyen  5 Men CF FITA 900 (Canberra) 269 278 285 832 880 97.8% 93 93 14 38 All Gold; All 10s
# 8  Felix Sudario  1 Master Men CF FITA 900 (Canberra) 271 266 275 812 879 97.7% 86 86 8 28 All Gold
# 9  David Roig  4 Men CF FITA 900 (Canberra) 285 258 290 833 877 97.5% 94 94 15 45 All Gold; All 10s
# 10  Pearly Sim  9 Veteran Women CF Short Canberra 241 248 274 763 870 96.7% 65 65 6 22 All Gold
# 11  Dale Doyle  11 Women RF Short Canberra 174 235 241 650 869 96.6% 45 45 2 10 All Gold
# 12  Jason Doyle  11 Men RF Short Canberra 225 239 260 724 863 95.9% 58 58 4 9
# 13  Vivian Gan  5 Women CF FITA 900 (Canberra) 261 269 275 805 853 94.8% 92 92 9 27 All Gold
# 14  Janelle Heron  13 Women RB Junior Canberra 202 212 237 651 851 94.6% 35 35 1 7 All Gold
# 15  Angela Newman  12 Veteran Women RF Junior Canberra 219 229 271 719 845 93.9% 48 48 4 13 All Gold
# 16  Marek Steiner  3 Master Men RF FITA 900 (Canberra) 241 237 262 740 838 93.2% 76 76 4 14 All Gold
# 17  Jason Schejnin  10 Men RF Short Canberra 189 196 231 616 832 92.5% 44 44 2 7
# 18  Norman Sim  2 Veteran Men RF FITA 900 (Canberra) 215 211 257 683 830 92.3% 65 65 4 10
# 19  Ian Watt  15 Master Men RF Junior Canberra 162 196 243 601 820 91.2% 31 31 1 6
# 20  Rudy Doyle  11 Cub Boys RF Short Canberra 166 226 230 622 813 90.4% 47 47 2 7
# 21  Arto Kokkonen  10 Master Men RF Short Canberra 185 220 195 600 810 90.1% 44 44 1 5
# 22  Gerard Tops  13 Men RB Junior Canberra 157 158 229 544 803 89.3% 25 25 2 4
# 23  Saskia James  4 Women RF FITA 900 (Canberra) 141 177 213 531 762 84.7% 49 49 0 0
# 24  Christopher Watt  15 Cadet Boys RF Junior Canberra 155 208 245 608 752 83.6% 41 41 6 8 All Gold
# 25  David Finch  7 Veteran Men RB Short Canberra 169 205 235 609 747 83.1% 54 54 4 7
# 26  Peter Hale  8 Veteran 70+ Men L Short Canberra 130 175 199 504 706 78.5% 41 41 1 4
# 27  Christopher Patterson  6 Veteran Men RF Short Canberra 157 227 240 624 688 76.5% 72 72 8 11
# 28  Raymond Broady  8 Veteran Men L Short Canberra 99 129 171 399 677 75.3% 29 29 0 0
# 29  Steven Griffiths  14 Veteran Men RF Junior Canberra 73 100 109 282 527 58.6% 12 12 0 0
# 30  Hiren Patel  16 Men RF Junior Canberra 188 231 264 683 0 00.0% 0 35 0 11
# 31  Raymond Duproy  14 Veteran Men RF Junior Canberra 84 151 206 441 0 00.0% 0 9 0 2
# 32  Jasper Tops  13 Cub Boys RB Junior Canberra 32 53 124 209 0 00.0% 0 0 0 0
# 33  Alessandro Barbosa  2 Men RF FITA 900 (Canberra) 240 174 0 414 0 n/r 76 76 3 8 DNF;
NOTES: DNF = Did Not Finish; PB = Personal Best; All Gold = End of 9s, 10s and/or Xs; All 10s = End of 10s and/or Xs;
EQUIPMENT: RF = Recurve Freestyle; RB = Recurve Barebow; CF = Compound Freestyle; CB = Compound Barebow; LF = Longbow; XF = Crossbow;