Home > Reports > Event Results > Club Shoot (29/10/2016)
Club Shoot
Sat, 29 October 2016
Sydney Olympic Park Archery Centre
Archer Name Target Category Bow Round Type 1 2 3 Total Score % of Capability Old Handicap New Handicap Xs 10s Notes
# 1  Shpressa Thomson (Alikay)  14 Women RB Junior Canberra 196 215 243 654 1013 112.6% 22 27 2 12
# 2  Mark Byron  11 Master Men RF Junior Canberra 148 209 197 554 1013 112.6% 13 17 1 3
# 3  Saskia James  6 Women RF FITA 900 (Canberra) 156 205 245 606 988 109.8% 41 44 2 7
# 4  Tomas Travnicek  8 Men RF Short Canberra 218 220 247 685 916 101.8% 45 46 2 7
# 5  Victor Wei  2 Men RF FITA 900 (Canberra) 272 280 284 836 901 100.2% 87 88 18 38 All Gold; All 10s
# 6  Jason Doyle  16 Men RF Junior Canberra 259 272 275 806 900 100.1% 57 58 11 29 All Gold
# 7  Ian Asidera  3 Men CF FITA 900 (Canberra) 293 292 296 881 895 99.5% 110 110 28 71 All Gold; All 10s
# 8  Dale Doyle  16 Women RF Junior Canberra 223 235 271 729 895 99.5% 42 42 5 15 All Gold
# 9  Buenviaje Benedict  1 Men CF FITA 900 (Canberra) 267 272 279 818 893 99.3% 84 84 10 37 All Gold
# 10  Rhonda Thompson  13 Master Women RF Junior Canberra 150 222 233 605 893 99.3% 25 25 1 6
# 11  Dawid Bester  2 Men RF FITA 900 (Canberra) 270 284 279 833 892 99.2% 89 89 12 42 All Gold
# 12  Robert Logan  10 Master Men RF Short Canberra 187 202 255 644 891 99.1% 42 42 4 8
# 13  Alex King  4 Men RF FITA 900 (Canberra) 265 272 287 824 889 98.8% 87 87 9 32 All Gold
# 14  Vivian Gan  3 Women CF FITA 900 (Canberra) 278 280 279 837 887 98.6% 92 92 16 38 All Gold
# 15  Felix Sudario  1 Master Men CF FITA 900 (Canberra) 263 264 276 803 869 96.6% 86 86 7 22 All Gold
# 16  William Lawlor  15 Men RB Junior Canberra 206 249 289 744 868 96.5% 49 49 7 26 All Gold
# 17  Peter Hale  12 Veteran 70+ Men L Junior Canberra 195 246 259 700 866 96.3% 41 41 3 15
# 18  Gregor Whiley  15 Master Men RB Junior Canberra 215 223 246 684 861 95.7% 39 39 0 10
# 19  Justin Lee  11 Men RF Junior Canberra 170 215 237 622 859 95.5% 30 30 1 4
# 20  Rudy Doyle  16 Cub Boys RF Junior Canberra 224 244 258 726 858 95.4% 47 47 5 19 All Gold
# 21  Arto Kokkonen  10 Master Men RF Short Canberra 188 208 233 629 849 94.4% 44 44 2 5
# 22  Raymond Broady  13 Veteran Men L Junior Canberra 158 206 236 600 839 93.3% 29 29 3 7
# 23  Luke Allan  5 Men CF FITA 900 (Canberra) 256 242 216 714 832 92.5% 71 71 6 24
# 24  Gavin Broady  7 Men RF Short Canberra 224 259 252 735 826 91.8% 68 68 3 11
# 25  Henry Chen  9 Men RF Short Canberra 152 219 238 609 822 91.4% 44 44 1 7
# 26  Kuytim Alikay  14 Veteran Men RB Junior Canberra 184 211 239 634 812 90.3% 37 37 2 10
# 27  Daniel Colvin  8 Men RF Short Canberra 218 219 257 694 810 90.1% 61 61 1 9
# 28  Christopher Patterson  4 Veteran Men RF FITA 900 (Canberra) 243 233 219 695 806 89.6% 72 72 3 8
# 29  David Finch  7 Veteran Men RB Short Canberra 217 199 241 657 806 89.6% 54 54 1 7
# 30  Angela Newman  12 Veteran Women RF Junior Canberra 192 223 257 672 789 87.7% 48 48 1 13
# 31  Ameera Christina Lee  6 Women RF FITA 900 (Canberra) 191 159 213 563 727 80.8% 58 58 5 9 All Gold
NOTES: DNF = Did Not Finish; PB = Personal Best; All Gold = End of 9s, 10s and/or Xs; All 10s = End of 10s and/or Xs;
EQUIPMENT: RF = Recurve Freestyle; RB = Recurve Barebow; CF = Compound Freestyle; CB = Compound Barebow; LF = Longbow; XF = Crossbow;