Home > Reports > Event Results > Club Shoot (30/04/2016)
Club Shoot
Sat, 30 April 2016
Sydney Olympic Park Archery Centre
Archer Name Target Category Bow Round Type 1 2 3 Total Score % of Capability Old Handicap New Handicap Xs 10s Notes
# 1  Ameera Christina Lee  14 Women RF Junior Canberra 217 243 271 731 1037 115.3% 28 35 4 16 All Gold
# 2  Jaymie Murray  2 Men CF FITA 900 (Canberra) 272 283 287 842 1016 112.9% 66 78 21 47 All Gold; All 10s
# 3  David Finch  12 Veteran Men RB Junior Canberra 250 250 264 764 917 101.9% 45 47 2 20 All Gold
# 4  Jessie Lum  13 Intermediate Girls RF Junior Canberra 200 198 235 633 909 101.1% 27 28 5 11
# 5  Tamer Kahil  6 Master Men CF Short Canberra 269 284 284 837 904 100.5% 77 78 23 45 All Gold
# 6  Martin Mount  13 Master Men CF Junior Canberra 254 255 256 765 899 99.9% 48 48 1 15 All Gold
# 7  David Roig  1 Men CF FITA 900 (Canberra) 273 281 290 844 894 99.4% 92 92 15 42 All Gold
# 8  Raymond Broady  11 Veteran Men L Junior Canberra 185 175 226 586 892 99.2% 23 23 2 4
# 9  Arto Kokkonen  16 Master Men RF Junior Canberra 195 231 268 694 890 98.9% 37 37 1 9 All Gold
# 10  Buenviaje Benedict  5 Men CF FITA 900 (Canberra) 254 265 273 792 884 98.3% 79 79 11 27 All Gold
# 11  Peter Nugent  11 Master Men L Junior Canberra 163 213 245 621 881 97.9% 28 28 0 6
# 12  William Lawlor  10 Men RB Junior Canberra 219 253 260 732 878 97.6% 45 45 3 14
# 13  Marek Steiner  4 Master Men RF FITA 900 (Canberra) 231 246 254 731 863 95.9% 69 69 5 15
# 14  Rodney Cannon  3 Men RF FITA 900 (Canberra) 245 261 266 772 857 95.3% 80 80 9 18
# 15  Kevin Gillett  3 Veteran Men RF FITA 900 (Canberra) 230 244 262 736 853 94.8% 72 72 4 15
# 16  Dawid Bester  2 Men RF FITA 900 (Canberra) 254 264 274 792 848 94.3% 89 89 11 24 All Gold
# 17  Joanna Murray  1 Women RF FITA 900 (Canberra) 242 245 263 750 846 94.0% 77 77 4 17
# 18  Gavin Broady  4 Men RF FITA 900 (Canberra) 223 210 262 695 826 91.8% 68 68 4 13 All Gold
# 19  Kuytim Alikay  15 Veteran Men RB Junior Canberra 164 205 262 631 825 91.7% 35 35 1 8
# 20  Peter Hale  12 Veteran Men L Junior Canberra 168 222 253 643 795 88.4% 41 41 1 8
# 21  Shpressa Thomson (Alikay)  15 Women RB Junior Canberra 127 146 188 461 778 86.5% 17 17 2 7
# 22  Christopher Watt  14 Cadet Boys RF Junior Canberra 156 205 241 602 745 82.8% 41 41 1 6
# 23  Ian Watt  16 Master Men RF Junior Canberra 99 148 253 500 683 75.9% 31 31 1 4
# 24  Thomas Sulkiewicz  5 Men CF FITA 900 (Canberra) 257 281 289 827 0 00.0% 0 85 10 39 All Gold
# 25  Danielle Jansen van Rensburg  10 Cadet Girls RF Junior Canberra 216 231 257 704 0 00.0% 0 38 2 11
# 26  Christopher Patterson  6 Veteran Men RF Short Canberra 246 250 107 603 0 n/r 72 72 2 12 DNF;
# 27  Rudy Doyle  7 Cub Boys RF Junior Canberra 154 0 0 154 0 n/r 43 43 1 1 DNF;
NOTES: DNF = Did Not Finish; PB = Personal Best; All Gold = End of 9s, 10s and/or Xs; All 10s = End of 10s and/or Xs;
EQUIPMENT: RF = Recurve Freestyle; RB = Recurve Barebow; CF = Compound Freestyle; CB = Compound Barebow; LF = Longbow; XF = Crossbow;