SOPA Home AIMS Sign In

Online Reports Display

Club Shoot
Sat, 02 April 2016
Sydney Olympic Park Archery Centre
Archer Name Target Category Bow Round Type 1 2 3 Total Score % of Capability Old Handicap New Handicap Xs 10s Notes
# 1  Rose Kok  9 Master Women CF Darwin 260 245 263 768 1013 112.6% 46 54 4 18 All Gold
# 2  Justin Kok  6 Junior Men CF Grange 258 263 262 783 1010 112.3% 66 74 4 20 All Gold
# 3  Shpressa Thomson (Alikay)  16 Women RB Newcastle 249 229 226 704 988 109.8% 12 17 0 6
# 4  Shaun Kok  6 Men CF Grange 248 267 254 769 974 108.3% 68 74 3 17 All Gold
# 5  Rudy Doyle  13 Cub Boys RF Geelong 259 239 251 749 967 107.5% 36 41 8 19
# 6  William Lawlor  12 Men RB Geelong 233 245 241 719 947 105.3% 34 37 1 13
# 7  Kuytim Alikay  16 Veteran Men RB Newcastle 262 278 257 797 944 104.9% 30 35 8 27 All Gold
# 8  Leon Ong  11 Men RF Darwin 239 242 238 719 937 104.2% 47 50 6 11
# 9  Victor Wei  1 Men RF SOPA 232 245 224 701 928 103.2% 83 85 1 10
# 10  Arto Kokkonen  15 Master Men RF Newcastle 253 260 262 775 923 102.6% 29 32 6 23 All Gold
# 11  Michael Kok  7 Master Men CF Melbourne 232 216 222 670 921 102.4% 52 54 2 6
# 12  Gregor Whiley  13 Master Men RB Geelong 213 242 262 717 916 101.8% 37 39 6 12 All Gold
# 13  Julia Wright  5 Women CF Grange 268 272 267 807 909 101.1% 85 87 5 25 All Gold
# 14  Janelle Heron  13 Women RB Geelong 231 219 224 674 906 100.7% 32 33 1 8
# 15  Norman Sim  5 Veteran Men RF Grange 238 204 237 679 905 100.6% 63 64 1 10
# 16  Ben Page  10 Men RF Darwin 199 228 217 644 900 100.0% 41 42 1 6
# 17  Pearly Sim  8 Veteran Women CF Melbourne 223 235 229 687 894 99.4% 57 57 1 6
# 18  Kevin Curran  2 Veteran Men CF SOPA 232 267 255 754 893 99.3% 96 96 5 16
# 19  Ian Watt  15 Master Men RF Newcastle 229 244 245 718 890 98.9% 24 24 2 10
# 20  Gerard Tops  14 Men RB Newcastle 244 241 231 716 887 98.6% 24 24 3 11
# 21  Lisa Rowse  9 Junior Women RF Darwin 218 244 224 686 887 98.6% 48 48 1 9
# 22  Joanna Murray  4 Women RF Homebush 243 252 215 710 886 98.5% 77 77 4 12
# 23  Karoline Tatafu  3 Junior Women RF Homebush 199 240 215 654 883 98.2% 69 69 1 8
# 24  Mario JR Leonardo  7 Men CF Melbourne 260 256 241 757 881 97.9% 71 71 3 14
# 25  Jessie Hoang  8 Women CF Melbourne 244 251 211 706 877 97.5% 62 62 4 11
# 26  Clinton Wright  2 Men CF SOPA 269 261 270 800 874 97.2% 111 111 8 23 All Gold
# 27  Daniel Colvin  11 Men RF Darwin 206 220 214 640 853 94.8% 45 45 1 8
# 28  Jessie Lum  16 Intermediate Girls RF Newcastle 225 236 244 705 853 94.8% 27 27 1 7
# 29  Peter Hale  12 Veteran Men L Geelong 229 233 220 682 848 94.3% 40 40 2 9
# 30  David Finch  9 Veteran Men RB Darwin 209 188 198 595 843 93.7% 40 40 2 4
# 31  Raymond Broady  12 Veteran Men L Geelong 177 185 192 554 843 93.7% 23 23 0 5
# 32  Kevin Gillett  3 Veteran Men RF Homebush 214 202 218 634 829 92.2% 72 72 2 7
# 33  Yiu Man (Alan) Ho  4 Master Men RF Homebush 209 194 200 603 796 88.5% 71 71 3 3
# 34  Rodney Cannon  3 Men RF Homebush 229 204 182 615 748 83.2% 80 80 2 4
# 35  Christopher Watt  10 Cadet Boys RF Darwin 116 144 148 408 570 63.4% 41 41 0 2
# 36  Jasper Tops  14 Cub Boys RB Newcastle 144 120 118 382 0 00.0% 0 0 0 1
# 37  Christopher Patterson  7 Veteran Men RF Melbourne 241 130 0 371 0 n/r 72 72 3 7 DNF;
# 38  Alessandro Barbosa  1 Men RF SOPA 211 163 92 466 0 n/r 76 76 1 1 DNF;
NOTES: DNF = Did Not Finish; PB = Personal Best; All Gold = End of 9s, 10s and/or Xs; All 10s = End of 10s and/or Xs;
EQUIPMENT: RF = Recurve Freestyle; RB = Recurve Barebow; CF = Compound Freestyle; CB = Compound Barebow; LF = Longbow; XF = Crossbow;