SOPA Home AIMS Sign In

Online Reports Display

Club Shoot
Sat, 22 February 2014
Sydney Olympic Park Archery Centre
Archer Name Target Category Bow Round Type 1 2 3 Total Score % of Capability Old Handicap New Handicap Xs 10s Notes
# 1  Shaun Wang  2 Intermediate Boys RF Junior Canberra 182 234 248 664 968 107.6% 26 29 2 11
# 2  Ken Thomson  1 Veteran Men RF Junior Canberra 237 237 263 737 936 104.1% 38 41 4 23 All Gold
# 3  Manon Lim  6 Cub Girls RF Short Canberra 252 262 279 793 915 101.7% 63 65 4 26 All Gold
# 4  Steve Bennett  2 Men RF Junior Canberra 251 249 274 774 909 101.0% 48 49 8 23 All Gold
# 5  Angela Newman  5 Veteran Women RF Short Canberra 190 185 242 617 901 100.2% 38 39 2 8
# 6  Kevin Curran  12 Master Men CF FITA 900 (Canberra) 278 266 285 829 898 99.8% 86 86 15 34 All Gold
# 7  Dawid Bester  9 Men RF FITA 900 (Canberra) 236 257 272 765 897 99.7% 70 70 5 20 All Gold
# 8  Barrett Klein-Schiphorst  4 Men RF Short Canberra 223 255 255 733 886 98.5% 56 56 7 13
# 9  Simon Fairall  13 Men CF FITA 900 (Canberra) 275 273 274 822 881 97.9% 89 89 12 34 All Gold
# 10  Christopher King  15 Master Men CF FITA 900 (Canberra) 280 279 295 854 874 97.2% 106 106 20 52 All Gold; All 10s
# 11  Robert Clarke  8 Master Men RF FITA 900 (Canberra) 235 243 265 743 872 96.9% 70 70 7 18
# 12  Gavin Broady  5 Men RF Short Canberra 235 242 248 725 858 95.4% 59 59 5 12
# 13  Catherine de Souza  10 Women RF FITA 900 (Canberra) 213 232 265 710 856 95.2% 66 66 7 14
# 14  Laura Trezise  6 Intermediate Girls RF Short Canberra 215 235 231 681 856 95.2% 51 51 5 11
# 15  Tayla King  14 Women RF FITA 900 (Canberra) 241 257 258 756 856 95.2% 76 76 2 11 All Gold
# 16  Kevin Gillett  9 Veteran Men RF FITA 900 (Canberra) 230 235 258 723 854 94.9% 69 69 3 10
# 17  Elizabeth Hole  3 Master Women RF Junior Canberra 244 262 281 787 850 94.5% 65 65 9 30 All Gold
# 18  Ben Townsend  13 Men CF FITA 900 (Canberra) 266 276 268 810 841 93.5% 99 99 15 31 All Gold
# 19  Vivian Gan  3 Women RF Junior Canberra 227 222 263 712 837 93.0% 48 48 4 12 All Gold
# 20  Christopher Patterson  11 Veteran Men RF FITA 900 (Canberra) 250 225 245 720 835 92.8% 72 72 4 10 All Gold
# 21  Rudy Sicha  5 Veteran Men RB Short Canberra 204 226 263 693 831 92.4% 57 57 1 9
# 22  Hannah Wells  2 Intermediate Girls RF Junior Canberra 198 213 251 662 826 91.8% 40 40 3 7
# 23  Robert Hainsworth  15 Veteran Men CF FITA 900 (Canberra) 239 230 266 735 824 91.6% 78 78 2 11 All Gold
# 24  Raymond Broady  8 Veteran Men RF FITA 900 (Canberra) 192 248 257 697 823 91.5% 69 69 2 10
# 25  Peter Hale  3 Veteran Men RB Junior Canberra 192 222 266 680 810 90.1% 46 46 1 8
# 26  Tracy Bryen  10 Women RF FITA 900 (Canberra) 220 217 254 691 805 89.5% 71 71 2 8
# 27  Alex Kim  7 Intermediate Boys RF Junior Canberra 233 235 257 725 795 88.4% 61 61 6 15
# 28  Yiu Man (Alan) Ho  11 Master Men RF FITA 900 (Canberra) 180 213 250 643 782 86.9% 65 65 0 9
# 29  David Finch  10 Veteran Men RF FITA 900 (Canberra) 218 215 224 657 765 85.1% 71 71 3 10
# 30  Bailey Twomey  4 Cadet Boys RF Short Canberra 200 190 187 577 708 78.7% 54 54 1 6
# 31  Ben Ngo  7 Men RF Junior Canberra 174 159 194 527 581 64.6% 60 60 0 0
# 32  Dean Upston  1 Men RF Junior Canberra 74 122 167 363 0 00.0% 0 1 3 3
# 33  Eddie Upston  1 Cub Boys RF Junior Canberra 17 42 121 180 0 00.0% 0 0 1 1
# 34  Eammon Marha  7 Intermediate Boys RF Junior Canberra 142 0 0 142 0 n/r 47 47 0 0 DNF;
# 34  Rachael King  6 Cadet Girls RF Short Canberra 121 0 0 121 0 n/r 70 70 0 0 DNF;
NOTES: DNF = Did Not Finish; PB = Personal Best; All Gold = End of 9s, 10s and/or Xs; All 10s = End of 10s and/or Xs;
EQUIPMENT: RF = Recurve Freestyle; RB = Recurve Barebow; CF = Compound Freestyle; CB = Compound Barebow; LF = Longbow; XF = Crossbow;