Home > Reports > Event Results > Eliminations Round 1 (06/11/2010)
Eliminations Round 1
Sat, 06 November 2010
Sydney Olympic Park Archery Centre
Archer v Archer
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
# 1  Simon O'Connor  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) 77 4 (39,38)
# 2  Alexander Eggleton  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) 75 0 (38,37)
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
# 1  David Kuestler  Northern RF Elimination (6-Arrow Sets) 91 4 (40,51)
# 2  Noel Snazelle  Sydney RF Elimination (6-Arrow Sets) 45 0 (13,32)
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
# 1  Peter Carey  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) + 1 109 4 (26,41,42)
# 2  Kean See  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) + 1 102 2 (39,29,34)
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
# 1  Miles Tunnington  Frog Hollow RF Elimination (6-Arrow Sets) 88 4 (44,44)
# 2  Paul Simonides  St. George RF Elimination (6-Arrow Sets) 35 0 (15,20)
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
# 1  Ben Trippett  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) 100 4 (49,51)
# 2  Zachary Nast  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) 56 0 (27,29)
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
# 1  Garry Maxfield  KGB RF Elimination (6-Arrow Sets) 82 4 (42,40)
# 2  Cain Beckett  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) 58 0 (34,24)
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
# 1  Kah mun Lam  SOPA RF Elimination (6-Arrow Sets) + 1 117 4 (43,32,42)
# 2  Maryanne Long  KGB RF Elimination (6-Arrow Sets) + 1 104 2 (34,40,30)
Byes
Archer Name Club Bow Round Type Total Set Points Scores Notes
  Taylor Worth  Melville RF Bye 0 0 Bye;
  Brett Kent  Liverpool RF Bye 0 0 Bye;
  Yoshiki Imiya  Warringah RF Bye 0 0 Bye;
  Mathew Masonwells  Canberra RF Bye 0 0 Bye;
  Tim Cuddihy  Frog Hollow RF Bye 0 0 Bye;
  Ryan Tyack  Coastal City RF Bye 0 0 Bye;
  Andrew LeBrocq  Frog Hollow RF Bye 0 0 Bye;
  Ben Nott  SOPA RF Bye 0 0 Bye;
  Patrick Darmanin  SOPA RF Bye 0 0 Bye;
  Jesse McDonald  Canberra RF Bye 0 0 Bye;
  Alexandra Feeney  Erina RF Bye 0 0 Bye;
  Odette Snazelle  Sydney RF Bye 0 0 Bye;
  Kathy Kuestler  Northern RF Bye 0 0 Bye;
NOTES: DNF = Did Not Finish; PB = Personal Best; All Gold = End of 9s, 10s and/or Xs; All 10s = End of 10s and/or Xs;
EQUIPMENT: RF = Recurve Freestyle; RB = Recurve Barebow; CF = Compound Freestyle; CB = Compound Barebow; LF = Longbow; XF = Crossbow;